Івана Купала у 2017 році припадає на ніч з четверга 6 липня на п’ятницю 7 липня

  • 06.07.2017

Свято Івана Купала - одне з улюблених свят українців, яке має ще дохристиянське походження. Раніше воно знаменувало вшанування бога Сонця (Дажбога). Вважалося, що о цій порі літнього сонцестояння небесне світило досягає найбільшої сили й повертає на зиму. Казали, що Сонце, як уособлення світла й добра, святкує перемогу над темними силами, а тому при своєму сходженні воно "грає", "скаче" і "радіє". Вся природа теж торжествує з цього, стає особливою, зачарованою.

На Івана Купала, згідно з віруваннями наших предків, прокидається лісова нечисть – відьми, змії, водяники, русалки, перевертні, – тому в цю ніч не можна спати. Не можна й купатися, адже водяник може затягнути під воду.

Крім того, у ніч з 6 на 7 липня варто триматися подалі від води вагітним, дітям та старим. Водяна нечисть може нашкодити ослабленим організмам цих людей.

На Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. В іншому випадку родина може збідніти. Якщо знайдете на дорозі гроші, ні в якому разі не можна їх брати.

Здавна, в цю ніч прийнято шукати міфічний цвіт папороті. Лише в Купальську ніч на папороті розцвітала чарівна вогняна квітка щастя. Наші прабабусі вважали: хто зірве цю квітку, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, причарує найкращу дівчину чи парубка, матиме найбагатший урожай, не боятиметься лихих сил, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала квітку щастя.

У надвечір’я дівчата гадали на судженого: кидали у воду свої вінки. За традицією потрібно було назбирати 12 різних видів рослин і з них зробити вінок. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусила бути з ним у парі на це свято.

Як тільки сонце сідало, молодь розпалювала величезне багаття.  Хлопці перестрибували через вогонь спочатку самі, демонструючи спритність, а потім у парі з тими дівчатами, вінки яких дістали. Кожен вважав за честь очиститися вогнем, тричі перестрибнувши через багаття. Існують прикмети, пов'язані з цим: якщо парубок найвище стрибнув - буде гарний урожай у його родини, вскочить у полум'я - чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть багаття юнак з дівчиною - вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя. Тому важливо знати, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише з судженим (судженою).

Бажаємо колоритного свята та незабутніх вражень!